Fonetika a fonologie

Anotace kurzu

Zvuková materie je v kurzu nahlížena jak z hlediska empirické (fonetické) stránky jazyka, tak praktické aplikace (ortoepie). Pozornost je věnována i vztahům různých úrovní zobecnění zvukové stavby řeči. Semináře jsou zaměřeny mj. na praktické zvládnutí fonetické transkripce a vybraných technik fonetické práce (např. softwarová analýza řeči), interpretaci hláskových změn v proudu řeči a orientaci v základních pravidlech spisovné výslovnosti.

Kurs seznamuje studenty rovněž s fonologickým pohledem na zvukovou stránku jazyka. Prezentuje základní pojmy, s nimiž fonologie pracovala a pracuje: foném, alofón, distinktivní funkce a kontrast, komplementární distribuce, fonologický proces / fonologické pravidlo, morfonologické alternace.

Okruhy

FONETIKA

  • Fonetika, ortoepie, fonologie a morfonologie - charakteristika disciplin, jejich vzájemné vztahy, základní odborná literatura.
  • Řeč mluvená a psaná: vztah zvukové a grafické podoby jazyka. Pravopisné principy. Fonetická transkripce. Smysl, zásady a způsoby.
  • Techniky fonetické práce. Možnosti softwarové analýzy řeči. Zpracování a vizualizace dat, nástroje (zejm. Praat, Excel, R).
  • Hlásky - artikulační a akustická podstata a charakteristika. Klasifikace vokálů. Diftong. Konsonanty - tvoření, třídění, klasifikace. Sonanty.
  • Hlásky v řetězcích, změny hlásek v proudu řeči. Důvody, typy hláskových změn.
  • Fonetické (prozodické) jevy souvislé řeči. Členění souvislé řeči: výpověď, výpovědní úsek, takt, slabika. Základní intonační modely spisovné češtiny a jejich funkce.

 

ORTOEPIE

  • Ortoepická pravidla češtiny: Ortoepické problémy vokálů (kvantita, kvalita) a konsonantů a konsonantických skupin.
  • Ortoepická pravidla češtiny: Změny hlásek v proudu řeči z hlediska spisovnosti–nespisovnosti. Ráz. Asimilace znělostní a artikulační. Ortoepie a dublety.

 

FONOLOGIE

  • ZÁKLADNÍ POJMY A KONCEPT FONÉMU: Segmentace a klasifikace; jednotka, realizace, distribuce – paralelní, komplementární a defektní; volná variace; fonémy a jejich alofony: biuniqueness a overlapping; typy fonémů 
  • OPOZICE, NEUTRALIZACE, DISTINKTIVNÍ RYSY; FONOLOGIE PLK (N. S. TRUBECKOJ): Neutralizace a archifoném; fonologický kontrast, Trubeckého teorie opozic: bilaterální–multilaterální, proporční–izolované, privativní–graduální–ekvipolentní
  • SUBFONEMATICKÁ FONOLOGIE. BINARISMUS A DISTINKTIVNÍ RYSY (JAKOBSON & HALLE): Artikulační a akustické distinktivní rysy; binarita; tzv. natural classes (přirozené třídy) a role akustických rysů
  • GENERATIVNÍ FONOLOGIE; FONOLOGICKÉ PROCESY; FONOLOGICKÉ PRAVIDLO, FONOLOGICKÁ REPREZENTACE: Terminologie, statická a dynamická interpretace, notace; základní typy fonologických procesů: asimilace, disimilace, epenteze, elize, metateze
  • MORFONOLOGIE; ALTERNACE: Alternace fonémů ve fonických řadách, směr alternace; morfoném; slovotvorné, tvaroslovné  a distribuční kritérium

 

Upozornění: Jde o tematické okruhy, nikoli o dílčí náplň jednotlivých přednášek či seminářů.

Podmínky zakončení kurzu - online výuka (LS2021)

Požadavky k zápočtu (seminář)

  1. pravidelná účast na online přednáškách (Zoom meetings) - vzhledem k výukovým restrikcím a online výuce to považuji za klíčový a mimořádně přínosný faktor, který významně usnadní samostudium
  2. průběžné plnění zadaných domácích úkolů, vč. samostudia
  3. není-li splněn bod 2: absolvování zápočtového testu (forma bude dohodnuta dle aktuálních možností)

 

Požadavky ke zkoušce 

  • podmínkou přistoupení ke zkoušce je zápočet ze semináře – měli byste mít hotovy všechny korespondenční úkoly z Moodle kurzu (příp. zápočtový test, viz výše)
  • zkouška integruje teoretické a praktické poznatky přednášek i seminářů
  • forma zkoušky: písemná (příp. kombinovaná)

Náplň semináře

Tematicky koresponduje s vymezenými okruhy. Student bude veden k tomu, aby si osvojil základní odbornou terminologii, způsob praktického přepisu textů, fonetické určování hlásek, rozpoznání a interpretaci hláskových změn v proudu řeči. Rovněž si osvojí základy akustické fonetické analýzy prostřednictvím softwarových nástrojů.

Studijní literatura